Mieszkania na wynajem nadal z niższą stawką podatku od nieruchomości
Zdaniem NSA najwyższa stawka podatku od nieruchomości nie może być zastosowana do budynków czy lokali mieszkalnych, w których zaspokajane są potrzeby mieszkaniowe.
Obecne orzecznictwo w zakresie podatku od nieruchomości niezmiennie budzi emocje. Szeroko omawiany wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 lipca 2023 r. (SK 14/21), w którym Trybunał zdecydował, że dotychczas obowiązująca definicja „budowli" jest niezgodna z Konstytucją RP, wzbudził ogromne poruszenie, w szczególności pośród największych podmiotów gospodarczych. Nie jest to jednak jedyne z wydanych w ostatnim czasie orzeczeń, które będzie powodować istotne skutki dla podatników.
12 lipca 2023 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok (III FSK 250/23) w sprawie sporu dotyczącego sposobu opodatkowania gruntów po zlikwidowanej w latach 90. linii kolejowej. Skarżąca spółka, wskazała jako uzasadnienie, że grunty po zlikwidowanej linii kolejowej powinny podlegać opodatkowaniu w tożsamy sposób jak grunty pozostałe, czyli najniższą możliwą stawką. Jednocześnie NSA wskazał, że grunty te nie mogą być wykorzystane w działalności gospodarczej z uwagi na brak spełnienia podstawowych warunków technicznych pozwalających na ich eksploatację i wykorzystanie w działalności.
Zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych
Nie to jednak w całej sprawie było...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta